Bini cepure "Mon ami"
Bini cepure "Mon ami"Jā, jā - šādas cepurītes ir atrodamas katrā veikalā. Bet vai tādas varēs atrast no 100% alpakas vilnas? Vai 100% merino? Adīšanas prasmju priekšrocība, īpaši, ja runa ir par aksesuāriem, ir vislabāko materiālu izvēle un, protams, arī izmaksas.
Šādai cepurītei vajadzēs 50-60g smalkvilnas dzijas. Piemēram, attēlā redzamā cepurīte ir adīta no Drops Alpaca dzijas un izlietoti tieši 50g dzijas. (šāda kamolīša izmaksas ir <4eiro)
Noadīt šādu vienkāršu bini cepurīti ir ļoti vienkārši!
Vajadzēs - smalkvilnas dzija, 2 vai 2,5mm apļa adāmadatas (vai cepuru adatas, ja jums tā ērtāk.), lāpāmā adata.
1) Izmēra valkātāja galvas apkārtmēru. To mēra virs ausīm, pāri puspierei un zem pakauša. (No sāna skatoties, nedaudz ieslīpi – skat bildi)
2) No iegūtā apkārtmēra noņemam 10%. Piemēram, apkārtmērs ir 55cm. 55cm – (55*0,10) = 49,5cm.
3) No izvēlētās dzijas noada paraudziņu 24 valdziņu platumā 2x2 rakstā ar 2mm adatām. Izmazgā un izžāvē paraudziņu. Kad tas ir izžuvis, noliek uz galda virsmas (uzklāj uz galda galdautu vai segu, lai neslīd), paraudziņu pavisam nedaudz iestiepj, var to piespraust. Izmēra no malas līdz malai un nosaka, cik centimetrus plats tas ir.
4) Izrēķina valdziņu koeficientu:
24 valdziņi / 9cm (vai cits platums, kāds jums sanācis) = 2,7 valdziņi.
5) Aprēķina valdziņu skaitu, cik jāuzmet cepurei, sareizinot aprēķināto apkārtmēru (2.punktā) ar iegūto valdziņu koeficientu :
49,5 valdziņi * 2,7 valdziņi = 134 valdziņi. 6) Tā kā cepurītes raksts ir 2 labiski, 2 kreiliski, tad valdziņu skaitam ir jādalās ar 4 bez atlikuma.
134 nedalās ar 4, tuvākais skaitlis, kas dalās ir 132 un 136. Es iesaku izvēlēties mazāko, jo cepurēm ir tendence pastiepties.
6) Uzmet aprēķināto valdziņu skaitu, izmantojot parasto uzmešanas metodi. Svarīgi vai nu uzmest diezgan brīvi uz 1 adatas, vai arī uzmest uz 2 kopā saliktām adatām. Šī uzmestā mala nedrīkst būt ļoti stinga, bet arī ne pārlieku vaļīga.
7) Sāk adīt pa apli 2x2 valnīša rakstu. Drops smalkvilnas dziju (vai kādu zeķu dziju) iesaku adīt ar 2-2,5mm adatām. Cepurei jāsanāk diezgan blīvai.
8) Cepuri var adīt gan ar atloku, gan bez. Es iesaku adīt ar atloku, tad varēs to valkāt arī ziemā. Cepure sanāk ļoti silta, bet ne smagnēja. Ada laikojot, kamēr tā nosedz visu galvu pilnībā (pakausis nerēgojas ārā, skatoties no sāna).
9) Norauc, izmantojot ķirbīštipa noraukšanas metodi.
Noraukšanas konstrukcija ir šāda:
1.rinda – Saada katrus kreiliskos valdziņus.
2.-5. rindas – 2 labiski, 1 kreiliski.
6.rinda – Saada visus labiskos valdziņus.
7.-10.rindas – 1 labiski, 1 kreiliski.
11.rinda – saada kopā 1 labisko ar 1 kreilisko labiski.
12.-14.rindas – visi valdziņi labiski. - Nogriež dzijas pavedienu 10cm garumā, iever lāpāmajā adatā un izver cauri visiem atlikušajiem valdziņiem 2x. Savelk un nostiprina dzijas pavedienu kreisajā cepures pusē.
10) Cepuri izmazgā siltā ūdenī ar piemērotu līdzekli. Izsusina dvielī un žāvē izklājot, neiestieptu.
11) Ja adījāt cepuri no Drops alpaca vai līdzīgas dzijas, ar tendenci pūkoties, pēc izžūšanas izķķemējet cepuri ar mīksto saru suku vai drēbju birsti.